СЪДЪРЖАНИЕ

Национална агенция за приходите е отговорна за събирането на  публични задължения, които не са погасени в срока за доброволно изпълнение (чл. 162 от ДОПК). В това число:

  • декларирани пред НАП, установени с ревизионни актове или наказателно постановление на орган на НАП:
  • данъци на физически лица или юридически лица (данък върху доходите, данък печалба, данък върху добавената стойност и др.);
  • задължителни осигурителни вноски, глоби и имуществени санкции и др.

Вижте: Задължения, събирани от НАП, за да разберете кои други, неплатени в срок, задължения събира НАП,

Информация за актуалния размер на задължението, ведно с начислените лихви /ако се дължат/ и етапа на производството за събирането му в НАП, може да получите като направите справка:

 На електронния портал е достъпна и услуга за плащания на задължения към бюджета по електронен път – с банкова карта.

  •     по телефона на Информационния център на НАП – 0700 18 700, след идентификация с ПИК.
  •     в офис на НАП.

 

Как НАП информира за непогасени публични задължения

С цел да повиши информираността на клиентите си относно непогасените им в срок за доброволно изпълнение публични задължения, да стимулира доброволното изпълнение и да минимизира необходимостта от прилагане на принудителни действия за събиране на тези задължения, НАП прилага активен партньорски подход като използва следните начини за уведомяване на длъжниците или задължените лица:

  1. В случай че сте посочили електронен адрес за кореспонденция, преди да предприеме действия за принудително събиране, НАП ще Ви изпрати електронно съобщение, за да Ви информира за размера и вида на неплатените публични задължения, които дължите, за последиците и възможните начини за събиране на вземането, 

Вижте: Принудително изпълнение и Способи за принудително изпълнение.

        2. В случай, че не сте декларирали електронен адрес за кореспонденция с НАП, , но сте посочили телефон за контакт, е възможно служител на Информационния център на НАП да Ви напомни за неплатените Ви публични задължения.

        3. За неплатени задължения, които дължите, може също:

  •    да получите уведомително писмо;
  •    служители на НАП да Ви посетят на постоянния/настоящия Ви адрес и/или на адреса на управление по седалище на дружеството;
  •    да бъдете уведомени чрез работодателя си.

Важно! Ако НАП разполага с Вашия електронен адрес и телефон за контакт, то Вие ще бъдете информирани за:

  •     възникналите публични задължения, които трябва да платите;
  •     предстоящо или вече образувано изпълнително дело в НАП;
  •     компетентния публичен изпълнител;
  •     правилната банкова сметка, по която трябва да платите.

В случай, че задълженията, които трябва да платите, надхвърлят 5000 лв. и не представите своевременно съответното обезпечение, органът, установил вземането, както и съответните служители на НАП, може да уведомят органите, които по силата на нормативни актове са Ви издали лицензии или разрешения за извършвана от Вас стопанска дейност (за която се изисква да нямате публични задължения).

ВАЖНО: При наличие на законови основания, компетентния административен орган ще предприеме действия за отнемане на лиценза или на разрешението;

  • да Ви включат в съобщение за длъжниците, които не са платили в срок за доброволно плащане задълженията си, поставено на видно място в офисите на НАП;
  • да Ви включат в списък с длъжници, които не са платили в срока за доброволно плащане публичните си задължения, който се разгласява чрез бюлетин или средствата за масово осведомяване.

 

Публичен бюлетин на НАП

НАП публикува всички длъжници – физически и юридически лица, които отговарят на предварително заложени критерии, като процесът на включването в списъка е изцяло автоматизиран. В публичния списък ежемесечно се добавят граждани или фирми (в т.ч. влизат и лица, участници в неперсонифицирани дружества - дружества по Закона за задълженията и договорите), с образувано изпълнително дело в НАП, с неплатени данъци, задължителни осигурителни вноски и задължения по Закона за хазарта, които не са обжалвани или разсрочени/отсрочени. Допълнително условие за публикуване на тези лица е да не са представили обезпечение, което да покрива в пълен размер задълженията им, необезпечения остатък на дълга им да надвишава 5 000 лв. и да нямат действащо разрешение за неотложни плащания (чл. 229 от ДОПК). В списъка биват включвани и длъжници без образувано изпълнително дело, в случай че имат непогасени публични задължения над 5 000 лв., декларирани след изтичане на давностния срок по чл. 171, ал. 1 от ДОПК, или са търговци с открито производство по несъстоятелност, както и длъжници, за които изпълнителното дело е прекратено поради установена несъбираемост на задълженията им.
Нови длъжници се добавят към списъка до 5-то число всеки месец, като данните за размера на задълженията се актуализират ежедневно.

Списъкът с длъжници е достъпен чрез електронната услуга на Националната агенция за приходите „Предоставяне на информация за длъжници с неуредени публични задължения“, която дава възможност на потребителите да търсят длъжници към бюджета, използвайки различни филтри.  Услугата може да се ползва свободно и се намира в Портала за електронни услуги на приходната агенция.

Важно е да се знае, че Публичният бюлетин на НАП е динамичен. Лицата, които погасят задълженията си или получат разрешение за неотложни плащания (чл. 229 от ДОПК), както и в случай че предоставят активи или имущество за обезпечаването на дълга или го отсрочат/разсрочат, ще отпаднат от списъка в деня, следващ деня на отразяване на плащането в НАП, издаване на съответния акт или налагането на обезпечителната мярка. Процесът е автоматизиран и не изисква подаването на нарочна молба/заявление от задължените лица за отпадане от списъка. 

Вижте Разсрочване и отсрочване на задълженията и Образуване на изпълнително дело.

Освен чрез Публичния бюлетин, справка за длъжниците и размера на техните задължения може да се направи и чрез електронната услуга на НАП.

 

 

Административни услуги,Данък върху доходите на физическите лица,Осигурявам се сам,Държавно обществено осигуряване (ДОО),Здравно осигурени лица,Корпоративен данък

Полезно ли беше съдържанието на тази уебстраница ?

Гласувай да Гласувай не


Благодарим ви за обратната връзка!