Z6_PPGAHG800H5D40QP10N9SN38F6
Z7_PPGAHG8009PGE0QP984IFF1C75

СЪДЪРЖАНИЕ

Закон

Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО)

Облагане

С данък върху приходите на бюджетните предприятия се облагат бюджетни предприятия, определени с § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството, които реализират приходи от сделки по чл. 1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество.

Размер на данъка

Данъчната ставка е

  • 2 на сто за общините;
  • 3 на сто за останалите бюджетни предприятия.

Деклариране 

От 1 март до 30 юни на следващата календарната година се подаване Годишна данъчна декларация по чл. 252 от ЗКПО за дължимия данък върху приходите на бюджетните предприятия и се внася данъка за предходната година.

Внасяне

До 30 юни се внася данъка за предходната година

  • Вижте: Начини на плащане 
    Може да платите данъка върху приходите:
  • по банков път;
    Вижте: Банкови сметки
    Плащането може да стане от всяка банка с попълване на платежно нареждане (вносна бележка) за плащане към бюджета.
  • Без такси с дебитни и кредитни карти Mastercard, Maestro, Visa, Discover, Diners club и Bcard чрез инсталираните физически ПОС терминали на работните места в салоните за обслужване на НАП;
  • Без такси чрез електронната услуга на НАП "Справка за задълженията с възможност за извършване на плащания"
  • с пощенски запис за данъчно плащане

Вижте: Плащане  

Санкции

Съгласно чл. 261 ал. 1 от ЗКПО данъчно задължено лице, което не подаде декларация по този закон, не я подаде в срок, не посочи или невярно посочи данни или обстоятелства, водещи до определяне на дължимия данък в по-малък размер или до неоснователно намаляване, преотстъпване или освобождаване от данък, се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 3000 лв. При повторно (§ 1, т. 44 от ДР) нарушение по ал. 1 имуществената санкция е в размер от 1000 до 6000 лв. (чл. 261, ал. 2 от ЗКПО).

Данъчно задължено лице, което не изпълни задълженията си по чл. 252, ал. 2 (за подаване на годишен отчет за дейността), се наказва с имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение – в размер от 1500 до 5000 лв. (чл. 276 от ЗКПО).

Актовете за установяване на нарушенията се съставят от органите на НАП, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на НАП или от упълномощено от него длъжностно лице (чл. 278, ал. 1 от ЗКПО). Съгласно чл. 278, ал. 2 от ЗКПО установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

 

Случаи от живота,Данък върху приходите на бюджетните организации,Корпоративен данък

Полезно ли беше съдържанието на тази уебстраница ?

Гласувай да Гласувай не


Благодарим ви за обратната връзка!