СЪДЪРЖАНИЕ
Нямате задължение да декларирате доходите си в НАП ако получавате доходи единствено от трудови правоотношения и към 31 декември на годината, в която получавате дохода, работодателят ви е определил годишния размер на данъка за придобитите през годината доходи от вас и е удържал и внесъл пълния размер на данъка за съответната година до 31 януари на следващата година.
Трябва да подадете годишна данъчна декларация при следните случаи:
- Желаете да ползвате данъчни облекчения с подаване на данъчна декларация. Вижте Данъчни облекчения за данък върху доходите.
- Работодателят ви не е определил годишния размер на данъка за всички доходи, придобити от вас през годината по трудови правоотношения.
- Дължимият годишен данък не е равен на авансово удържания ви през годината данък.
За доходи от трудови правоотношения по § 1, т. 26, б. “е“ и б. „и“ от ЗДДФЛ задължително се подава декларация. Това са:
- правоотношенията, свързани с наемане на работна сила от чуждестранно лице, когато трудът се полага на територията на страната, както и правоотношенията по наемане на работна сила на местно физическо лице от чуждестранно лице, когато трудът се полага извън територията на страната и
- правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери, извън случаите по чл. 37, ал. 1 от ДР на ЗДДФЛ.
За всички останали случаи, в които трябва да подадете декларация вижте Данък върху доходите на физическите лица.
По желание може да подадете декларация и ако имате необлагаеми доходи, които желаете да обявите. Посочвате ги в Приложение 13 на декларацията.
За начини и място за подаване на декларация, вижте Деклариране на доходите на физическо лице.