СЪДЪРЖАНИЕ
Закон
Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ)
Установяването, обезпечаването и събирането на местните данъци се извършва от определени със заповед на кмета на общината служители на общинската администрация по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Изпълнителният директор на НАП разполага с правомощие да издава методически указания по прилагане на ЗМДТ, с цел уеднаквяване на практиката на органите на общинската администрация /чл. 4, ал. 6 от ЗМДТ/.
Облагане
С местен данък се облагат
- недвижимите имоти (ДНИ);
- наследствата (ДНасл.);
- даренията;
- възмездно придобиване на имущество;
- превозните средства;
- патентентни дейности;
- туристически данък;
- данък върху таксиметров превоз на пътници;
- други местни данъци, определени със закон.
Размер се определя от общинския съвет. Когато до края на предходната година общинският съвет не е определил размера на местните данъци за текущата година, те се събират на база действащия им размер към 31 декември на предходната година. /чл. 1, ал. 3 от ЗМДТ/;
Задължението да се плаща местен данък възниква при придобиване на имущества, притежаване на имуществени права върху недвижими имоти и превозни средства, както и при упражняване на патентни дейности.
Местните данъци се заплащат в брой в касите на съответната общинска администрация или безкасово – по банковата сметка на общината в сроковете, определени в ЗМДТ /чл. 2 от ЗМДТ/.
В ЗМДТ са посочени обектите на облагане със съответния данък, основата за облагане, диапазоните на налозите, данъчно задължените лица, сроковете за деклариране и внасяне на данъка, както и основанията за освобождаване от данък, респ. за ползване на данъчно облекчение.
Деклариране и плащане
Местните данъци се декларират и плащат до 30 април на годината, следваща годината, за която се дължи данъка.
Невнесените в срок данъци по ЗМДТ се събират заедно с лихвите по Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания – чл. 4, ал. 2 от ЗМДТ.
Вижте Плащане на местни данъци и такси
Подробности за всеки един от местните данъци, може да видите тук:
- данък сгради ;
- данък върху даренията;
- данък върху превозните средства;
- патентен данък;
- данък върху таксиметров превоз на пътници;
Местни такси
Местните такси са прости и пропорционални. Те се събират от общините и се дължат за предоставените от тях услуги, като:
- събиране на битови отпадъци;
- ползване на пазари, тържища, панаири, тротоари, площади и улични платна;
- ползване на детски ясли, детски градини, детски кухни и за др.
- общински социални услуги;
- технически услуги;
- административни услуги;
- откупуване на гробни места;
- за дейности по обща подкрепа по смисъла на Закона за предучилищното и училищното образование, които не се финансират от държавния бюджет и се осъществяват от центровете за подкрепа за личностно развитие;
- за притежаване на куче и други
Размерът на местните такси се определят с наредба на общинският съвет въз основа на извършваните разходи (материално-технически и административни) за предоставяне на съответната услуга. Наредбата се публикува в сайта на съответната община. В наредбата са регламентирани и редът и условията за освобождаване от заплащане на съответната такса.
Етикети: Местни данъци и такси